Špeciálne ceny, info a štatistiky ModelCon 2024

Tak sa nám podarilo po náročnom víkende nadýchnuť sa a je čas sa podeliť o ďalšie info. Výsledky oficiálnej súťaže ModelCon už sme publikovali včera, nájdete ich TU. Čo sa týka tých ďalších informácií, tak poďme pekne doradu 🙂

Modelcon 2024 v číslach

Aj vďaka zdieľaniu našej pozvánky na akciu na stránkach a sociálnych sieťach zo strany modelárskych klubov, záujmových skupín, predajcov a partnerov súťaže prinieslo do Trnavy 300 modelárov takmer 900 modelov. Väčšinu z nich tvorili súťažné plastikové modely, ale desiatky plastikových a papierových modelov sme mohli obdivovať aj na klubových stoloch a v špeciálnej sekcii venovanej papierákom (papierové modely sme veľmi nepropagovali a netvorili súčasť súťažnej časti, chceli sme otestovať záujem modelárov, predajcov a verejnosti na malej vzorke). Súťaže sa zúčastnili modelári nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Poľska a Chorvátska.

Hala by pri počte 300 modelárov asi nepraskala vo švíkoch, ako tomu bolo v skutočnosti, to čím sa snažíme trošku zmeniť trend v počte záujemcov o modely a modelovanie je propagácia tejto akcie medzi širokou verejnosťou najmä v rámci Trnavského kraja. Popularizovať akciu nám pomáhajú mnohé lokálne ale aj celoštátne médiá, menujme najmä Trnavské rádio a Regionpress (ale aj veľa ďalších portálov a iných médií), čo prinieslo tento rok na akciu približne 1500 divákov, z toho možno 50% nadšených detí. Ak by len 10% z nich postavilo aspoň 1 model, je to úspech, čo poviete 😉

Špeciálne ceny

V rámci ModelConu sme sa ako organizátori rozhodli udeliť špeciálne ocenenia modelom mimo štandardný spôsob hodnotenia 3-člennou porotou (zloženou zo skúsených modelárov z rôznych klubov a z nášho zástupcu – viac o hodnotení modelov na ModelCon-e v osobitnom článku, keďže vás táto téma zaujímala). Takže vyberali sme my sami a aby to bolo ešte osobnejšie, Marek Rašla (jeden zo zakladajúcich členov KPM Jolly Rogers) vyrobil trofeje z originálnych nábojníc, ktoré sme oceneným modelárom odovzdali.

Špeciálne ceny od KPM Jolly Rogers získali:
Naj lietadlo – Pavel Kováč za Mirrage 2000
Naj bojovka – Juraj Farka za Stuglife
Naj dioráma juniori – Samuel Družbacký za Ural 4320
Naj lietadlo juniori – Antonio Rudolf Kalik za Heinkel 111
Naj figúrka – Bote Mikloš za Forest Troll
Naj auto – Pavol Valo za Set of postapokalyptic cars
Naj loď – Vojtech Mitro za Tirpitz

Špeciálne ceny od partnerov

Mimo bežný štandard sa zaraďuje určite udelenie ceny za najlepší klubový stôl. Toto ocenenie udeľuje Dunajskostredský Kit Klub a v Trnave cenu získal Modelársky klub Zobor Nitra.

Ceny sme odovzdali aj za partnerov – mesto Trnava, Letecké opravovne Trenčín, 2. taktickú letku Sliač, ceny venovali a sami, prostredníctvom nás, či priamo k modelom odovzdali aj kluby, združenia a predajcovia – MK Zobor Nitra, Eastmodels, KPM Gelnické Šachty, Trnavská posádka, Hornonitrianske Divé Svine / GT Cup, Modelársky klub Záhreb, KPM Myjava, SIG, ARMOUR MODELS, Firma49, Rollback Games … vlastne takmer všetci zo zoznamu predajcov nejako prispeli. Asi som sa ani nemal púšťať do vymenovávania, štedrosť modelárskych združení a firiem nemala hraníc a už teraz ma mrzí, že som určite nevymenoval všetkých. ĎAKUJEME VÁM, motivujete modelárov vytvárať malé zázraky a odmeňujete ich za desiatky a stovky hodín práce!

Partneri

Tretí ročník Modelcon-u by sme určite nedokázali zrealizovať bez pomoci partnerov. Reálne náklady na jednodňovú akciu dosahujú v komerčnom prostredí nereálne hodnoty pre aktivity nášho typu, preto sme odkázaní na pomoc zo strany samosprávy a organizácií, podporujúcich rozvoj v rámci regiónu, ktoré disponujú zdrojmi (či už priestory, mobiliár, alebo peniaze v rozpočte 🙂 ). Tradične nám mesto Trnava vytvorilo podmienky v športovej hale, ktoré sú pre nás zvládnuteľné a čo bolo nad naše sily, nám pomáha zvládnuť Krajská inovačná a rozvojová agentúra (KIRA). Návštevníci o nás vedeli najmä vďaka Trnavskému rádiu, rádiu Regina, regionálnej tlači, vychádzajúcej vo vydavateľstve Regionpress, ale aj vďaka spolupráci KIRA a VÚC, ktoré informácie zdieľali v rámci škôl v pôsobnosti samosprávneho kraja. S programom nám v hernej miniatúrovej časti pomohli členovia Gaming Guild Trnava v spolupráci s Rollback Games a ruku k dielu priložili aj skauti z 2. zboru Dlhých Mačiek v Trnave.

Záver – a čo bude ďalej

Na záver by som chcel poďakovať úplne všetkým účastníkom – modelárom, klubom, predajcom, partnerom, vytvorili ste skvelú atmosféru a motivujete nás v organizácii pokračovať (a samozrejme sa zlepšovať, sme jedno z najmladších modelárskych podujatí a stále sa učíme na vlastných chybách). K príjemnej atmosfére prispel aj playlist od Mareka Rašlu, ak vás pohodová muzička chytila, píšte, Mareček sa určite podelí o info 😉

Predbežný plán je pokračovať 4. ročníkom vo februári 2025 (takže nie až po 2 rokoch ako tomu bolo doteraz), určite spresníme a potvrdíme termín dostatočne vopred, aby ste sa mohli pripraviť. Nesľubujeme, ale vynasnažíme sa priniesť na ModelCon aj ukážku funkčnej modelovej železnice, zvážime mieru spolupráce s partnermi v kategórii papierových modelov a herných miniatúr, chceme podporovať klubové prezentácie, ktoré sa stali tradičnou súčasťou našej akcie, radi by sme prinieslii atraktívny program pre detských návštevníkov … A uvítame Vaše návrhy a postrehy, či odporučenia, ako ďalej. Modelcon totiž v skutočnosti tvoríte vy – bez modelárov by sme mali len prázdnu halu a bez návštevníkov len zlomok motivácie niečo tvoriť. Vidíme sa v mestskej športovej hale v Trnave na ModelCon-e 2025!

KPM Jolly Rogers Trnava | Richard Rozman | Miloš Šácha | Milan Kánya | Marek Rašla | Radoslav Drobný | Marek Varga | Ľudovít Jedlička | Miloš Puškár | Jozef Kondrk